Niniejsza informacja nie stanowi źródła prawa. Autorzy dołożyli należytej staranności, aby była ona zgodna z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Należy jednak pamiętać, że dotyczy ona typowych, mogących często występować przypadków i może nie w pełni odnosić się do poszczególnych spraw. Liczba i rodzaj dokumentów, których mogą żądać organy administracji w toku postępowania mogą różnić się do podanych w zależności od konkretnej sprawy. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z organem właściwym do rozpoznania indywidualnej sprawy względnie zapoznać się z przepisami prawa samodzielnie.
Zezwolenia na pobyt stały udziela się cudzoziemcowi na jego wniosek gdy jest dzieckiem obywatela polskiego pozostającym pod jego władzą rodzicielską.
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o (tj. Dz. U. z 2017 r. poz. 2206 z późn. zm.) wraz z aktami wykonawczymi.
Uwaga: Brak, któregokolwiek z ww. dokumentów spowoduje wezwanie cudzoziemca do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
Uwaga: Dołączenie wymienionych niżej dokumentów do wniosku przy jego składaniu może ograniczyć ilość korespondencji urzędowej i skrócić czas załatwienia sprawy.
Wniosek w imieniu małoletniego cudzoziemca składa jego rodzic, ustanowiony przez sąd opiekun lub kurator do wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca.
Przy składaniu wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt stały cudzoziemcowi będącemu osobą małoletnią, która ukończyła 6. rok życia, jest wymagana jego obecność.
Rodzic małoletniego cudzoziemca, który skończył 6 rok życia ma obowiązek umożliwić przy składaniu wniosku złożenie przez małoletniego odcisków linii papilarnych.
Jeśli wniosek dotyczący małoletniego, który skończył 6 rok życia nie zostanie złożony przy jego obecności lub zostanie wysłany pocztą – po doręczeniu wniosku do wojewody rodzic zostanie wezwany do zapewnienia obecności małoletniego w terminie 7 dni od doręczenia wezwania pod rygorem odmowy wszczęcia postępowania.
Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie,Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców,
Lublin, ul. Spokojna 4, Parter.
Opłata skarbowa 640 zł
nr konta:
95 1240 2092 9329 9200 0620 0000,
Urząd Miasta Lublin, Wydział Podatków,
tytułem: opłata za wydanie zezwolenia za pobyt stały.
Opłata za wydanie karty pobytu 50 zł (25 zł w przypadku dzieci, które nie ukończyły 16. roku życia)
nr konta:
62 1010 1339 0024 7922 3100 0000,
Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, Wydział Finansów i Certyfikacji,
tytułem: opłata za wydanie karty pobytu.
Postępowanie w sprawie udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt stały powinno zakończyć się nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia jego wszczęcia.
W przypadku potrzeby wyjaśnienia lub doprecyzowania posiadanych przez organ dowodów w sprawie w trakcie postępowania cudzoziemiec może być wzywany do dostarczenia innych dokumentów lub do składania zeznań potwierdzających okoliczności, o których mowa we wniosku.
pok. nr 253, tel. 81 7424 556, pok. nr 254, tel. 81 7424 557